Po rozwodzie rodziców dziecka lub też w sytuacji w której rodzice dziecka po prostu nie mieszkają razem a dziecko stale przebywa z jednym z rodziców, często pojawiają się sytuacje wymagające uregulowania kontaktów dziecka z rodzicem z którym dziecko na co dzień nie przebywa.

Jeśli kontakty te nie są utrudniane, oboje rodzice bez trudu są w stanie porozumieć się co do kontaktów jednego rodzica z dzieckiem, sytuacja nie wymaga ingerencji sądu.

Jeśli jednak pojawiają się problemy z porozumieniem między rodzicami w zakresie kontaktów ze wspólnym dzieckiem, każdemu z rodziców przysługuje prawo wystąpienia do sądu i żądania sądowego uregulowania kontaktów z dzieckiem.

Sąd wydaje orzeczenie i w miarę precyzyjnie ustala sposób, terminy wykonywania kontaktów rodzica z dzieckiem (np. dni tygodnia, godziny, miejsce spotkań z dzieckiem).

Kontakty z dzieckiem mogą przybierać rozmaite formy. Najczęściej są to bezpośrednie spotkania rodzica z dzieckiem w określone dni, poza miejscem zamieszkania dziecka lub też w miejscu zamieszkania dziecka. Rodzic może mieć prawo do zabrania dziecka na wspólne wakacje czy na święta.

Możliwe jest również realizowanie kontaktów z dzieckiem poprzez regularne rozmowy telefoniczne czy też kontakt za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Naczelną zasadą, którą zawsze kieruje się sąd jest w tym przypadku dobro dziecka.

Prawo ale i obowiązek kontaktów rodzica z dzieckiem są niezależne od tego, czy rodzic ten posiada władzę rodzicielską nad dzieckiem, czy też został władzy rodzicielskiej pozbawiony lub została ona ograniczona. A zatem pozbawienie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej np. ojca dziecka nie pozbawia go prawa (ale i obowiązku) do kontaktów z dzieckiem.

Ustalone przez sąd prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem podlega egzekucji, w przypadku gdyby drugi rodzic kontakty te utrudniał, nie respektując tym samym orzeczenia sądu. W takim przypadku sąd może nałożyć na rodzica utrudniającego kontakty karę pieniężną.

To samo dotyczy rodzica, który unika kontaktów z własnym dzieckiem, pomimo orzeczonego obowiązku takich kontaktów. Sprawy o uregulowanie kontaktów z dzieckiem należą do właściwości sądu rodzinnego, w którego okręgu dziecko posiada miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu, przy czym kontakty rodzica z dzieckiem mogą zostać uregulowane także w wyroku rozwodowym.

Opłata sądowa od wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem wynosi 100 złotych.

Radca prawny

W ramach praktyki zawodowej zajmuję się obsługą prawną zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Reprezentuję klientów w sprawach sądowych oraz w postepowaniu przed organami administracji publicznej.

Posiadam także uprawnienia mediatora – jestem mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

Posługuję się językiem angielskim.

Wojciech Augustyn
Kancelaria Radcy Prawnego