Orzeczenie przez sąd o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód oznacza, iż każdy z małżonków ma równe udziały we wspólnym, zgromadzonym w trakcie trwania małżeństwa majątku. Ustaje wówczas panujący w trakcie małżeństwa ustrój tzw. wspólności ustawowej małżeńskiej.
Zniesienie małżeńskiej wspólności majątkowej otwiera drogę do podziału majątku między małżonkami, przy czym majątek wspólny to przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej czyli de facto w trakcie trwania małżeństwa.
Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, podział majątku może zostać przeprowadzony na drodze sądowej a jeśli byli małżonkowie a obecnie współwłaściciele pozostają zgodni, także w formie umowy.
Co istotne, przepisy prawa nie nakładają obowiązku dokonania podziału majątku wspólnego byłych małżonków. Jest to ich prawo ale nie obowiązek. Nie mniej jednak brak jakiegokolwiek działania nakierowanego na dokonanie podziału majątku dorobkowego utrudnia chociażby zarządzanie tym majątkiem.
Możliwe sposoby podziału majątku dorobkowego byłych małżonków to :
Aby dokonać sądowego podziału majątku wspólnego, przynajmniej jeden z byłych małżonków powinien złożyć we właściwym sądzie wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie i wskazać w nim przede wszystkim poszczególne składniki majątku wspólnego, ich wartość oraz proponowany sposób podziału majątku.
W ramach takiego wniosku złożonego do sądu, każdy z byłych małżonków może wnosić dodatkowo między innymi o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym czy rozliczenia nakładów i wydatków na rzecz majątku wspólnego poczynionych z majątku osobistego.
Powiązane artykuły:
Radca prawny
W ramach praktyki zawodowej zajmuję się obsługą prawną zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Reprezentuję klientów w sprawach sądowych oraz w postepowaniu przed organami administracji publicznej.
Posiadam także uprawnienia mediatora – jestem mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.
Posługuję się językiem angielskim.