Ubezwłasnowolnienie polega na całkowitym albo częściowym pozbawieniu zdolności danej osoby do czynności prawnych w celu ochrony jej interesów życiowych i majątkowych.

Ubezwłasnowolniona całkowicie może zostać osoba, która ukończyła 13 rok życia i jednocześnie na skutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności alkoholizmu i narkomanii, nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem.

Z kolei ubezwłasnowolnienie częściowe może mieć miejsce w przypadku osoby, która ukończyła 18 rok życia i z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności alkoholizmu lub narkomanii, stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, ale potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

O ubezwłasnowolnieniu osoby fizycznej decyduje sąd okręgowy, w okręgu którego zamieszkuje osoba, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.

Osobami uprawnionymi do złożenia takiego wniosku są małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo, przedstawiciel ustawowy lub prokurator.

Do wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby fizycznej należy dołączyć w szczególności:

  • dokumenty medyczne potwierdzające występowanie choroby psychicznej lub potwierdzające stan zdrowia osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie,

  • akt urodzenia osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie,

  • akt małżeństwa, jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, pozostaje w związku małżeńskim.

Opłata sądowa od wniosku wynosi 100 zł.

Powiązane artykuły:

Radca prawny

W ramach praktyki zawodowej zajmuję się obsługą prawną zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Reprezentuję klientów w sprawach sądowych oraz w postepowaniu przed organami administracji publicznej.

Posiadam także uprawnienia mediatora – jestem mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

Posługuję się językiem angielskim.

Wojciech Augustyn
Kancelaria Radcy Prawnego